Akademie

Tréninkové skupiny dětí v Unichess

Oddíl Unichess (dříve ČSOB a ERA Poštovní Spořitelna) vznikl v roce 1999, do nedávné doby však působil pouze na úrovni soutěží dospělých. V současné době sestává ze sedmi družstev, tým „A“, ve kterém působíme, je pravidelným účastníkem Extraligy mužů,v týmu Unichess „B“, který se letos do nejvyšší soutěže rovněž probojoval, působí jako hrající člen i prezident Šachového svazu České republiky Mgr. Jan Lamser.

Od roku 2013 se oddíl zapojuje i do fungování na úrovni dětí a mládeže. Cílem je postupně vybudovat základnu dětí, které budou v celorepublikovém měřítku reprezentovat jak na úrovni jednotlivců, tak v rámci žákovských a dorosteneckých soutěží družstev.

I za krátké období fungování oddílu se již částečně daří tuto vizi naplňovat. Ve finále Mistrovství České republiky 2017 vybojovaly v soutěžích jednotlivců děti z Unichessu tři zlaté medaile (v kategorii dívek do desíti a čtrnácti let a v kategorii chlapců do dvanácti let), v roce 2018 jednu bronzovou medaili (v kategorii dívek do šestnácti let), v letošním roce to pak byla jedna stříbrná medaile v kategorii chlapců do desíti let a jedno čtvrté místo v kategorii chlapců do čtrnácti let.

Pevně věříme, že na uvedené úspěchy navážou i další pracovité děti. K dosahování vytyčených cílů předpokládáme od počátku aktivní přístup všech zúčastněných, tj. trenérů, dětí i rodičů. V porovnání s jinými pražskými oddíly (alespoň dle našich zkušeností a referencí) bychom chtěli klást větší důraz na následující body:

  1. Tréninkové skupiny jsou maximálně 6-ti členné a jsou utvářeny podle aktuální výkonnosti dětí.
  2. K tréninku patří i pravidelná domácí příprava a vypracovávání úkolů.
  3. Děti se pravidelně zúčastňují šachových turnajů a soutěží. V rámci úvodního půlroku počítáme, že děti budou mít možnost si zahrát minimálně 3-4 turnaje své věkové kategorie.
  4. Dosažené pokroky jsou průběžně vyhodnocovány a konzultovány. (cca každé 2-3 měsíce)

Tréninky budou probíhat na dvou úrovních:

1) Elitní skupinky

Šachy jsou pro dítě aktivitou číslo 1, ostatní zájmy jsou doplňkové. Tréninky jsou 2x týdně 2 hodiny a děti z těchto skupinek by měly tvořit jádro žákovského týmu. Cena za pololetí je 14.000,- Kč a zahrnuje 80 hodin tréninku a přítomnost trenéra a koučink dětí minimálně na 3 turnajích Přeboru Prahy.

2) Přípravka

Jedná se o jakýsi mezistupeň pro děti, které mají o šachy velký zájem, ale nejsou ještě pro šachy jednoznačně rozhodnuty, případně nemohou z časových důvodů docházet na tréninky 2x týdně. U těchto skupinek probíhají tréninky jednou týdně 2 hodiny, cena je 9.000,- Kč za pololetí a zahrnuje 40 hodin tréninku.

Je samozřejmě důležité, aby šachy zůstaly zábavou a aby bylo vždy postupováno přiměřeně věku dítěte. Současně bychom však rádi jasně oddělili zájmovou úroveň od úrovně sportovně-závodní, která se bez poctivého tréninku neobejde.

Tréninkové místnosti jsou k dispozici dvě - buď tréninky probíhají v budově ČSOB, která se nachází přímo na metru Radlická, nebo v klubovně Unichessu na adrese Pernerova 18 blízko Karlínského náměstí, časové možnosti jsou Po-Pá 13-20h. Se zahájením tréninků snovými zájemci počítáme v první polovině září, předtím proběhne úvodní informační schůzka rodičů.

Napište nám, prosím, zda Vás možnost takto koncipovaných tréninků zaujala a v případě jakýchkoliv dalších dotazů nebo námětů se neváhejte na nás obrátit – buď na email unichess@sachovykrouzek.cz, nebo telefonicky na 777 145 620 (Pavel Vávra), nebo 777 888 172 (Lukáš Černoušek).

Za Šachovou školu
Mgr.Pavel Vávra & Lukáš Černoušek
mezinárodní mistři v šachu